6.Sınıf

Duyu Organları & 5 Duyu Organımız

Duyu Organları ile çevre ve hayatımızı algılar, dünya ile iletişim kurmamızı sağlar. 5 Duyu Organımız ise göz, kulak, deri, burun ve dildir. Bu beş duyu organımız, birbirini tamamlayarak her birinin farklı görevleri bulunmaktadır. Kısaca göz ile görmek, kulak ile işitmek, deri ile dokunmak, dil ile tatmak ve burun ile koklamak üzere görevlendirilmiş duyu organlarımızdır.Duyu Organları & 5 Duyu Organımız

Duyu Organları ve Görevleri

Beş duyu organımız okul öncesi ve ilkokul 3. sınıf düzeyinde konu işlenmektedir. Yazımız içerisinde paylaşacağımız görselleri sınıfınızda kullanarak, öğrencilerin öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Duyu organları ve görevlerini detaylı olarak sırayla inceleyelim. Duyu Organları & 5 Duyu Organımız

  1. Kulak: Çevremizden gelen seslerin dalgalar halinde kulağımıza gelerek duymamızı sağlar. Kulağımız dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Orta kulakta vücudumuzun en küçük kemikleri olan çekiç, örs ve üzengi bulunmaktadır. Kulak ayrıca vücudumuzun dengeli bir şekilde durmasını sağlayacak yapılardan oluşmaktadır.
  2. Dil: Besinlerin acı, tatlı, tuzlu ve ekşi olup olmadığını yani tat alma duyumuzdur. Besinleri yemek borusuna gönderilmesi, besinleri dişler ile beraber parçalanmasını sağlama gibi farklı görevleri de bulunmaktadır. Dil ile burunun ortaklaşa görevleri bulunmaktadır.
  3. Göz: Görmemizi sağlar. Işıklı bir ortamda cisimlerden gelen ışığın göze gelmesi sonucunda görme olayı gerçekleşir. Çevremizdeki canlı ve cansız varlıkları algılayarak görmemizi sağlar.
  4. Burun: Koku alma organımızdır. Çevremizdeki kokuların havaya karışıp burnumuza gelmesi sonucunda koku olayı gerçekleşir. Burun kılları, burnumuza giren mikropları tutarak sağlığımıza katkı sağlar. Burun, nefes alıp vermemizde de çok önemli bir görevi bulunmaktadır.
  5. Deri: Dokunma duyumuz olup sertlik, yumuşaklık, sıcak, soğuk, ağrı, pürüzlü, pürüzsüz, basınç gibi duyuların hissedilmesini sağlar. Derimiz tüm vücudumuzu kaplayarak bizi dış etkilerden korumaktadır.

Duyu Organları & 5 Duyu Organımız


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı